"Glutarová acidurie - GA1"

Glutarová acidurie typ I, vzácné těžké onemocnění, patří mezi organické acidurie, jedná se o vrozenou poruchu metabolismu, je způsobená neschopností organismu zpracovávat aminokyseliny lysin a tryptofan obsažené v běžné bílkovinné stravě, ta pak vede k nahromadění toxických látek a nevratnému poškození mozku. 30% těchto dětí do 5ti let věku umírá. 
K zaplavení organismu toxickými metabolity dochází při každém zatížení (např. při běžném úbytku váhy po porodu, při horečce, hladovění, infekcích, po operacích a za podobných zátěžových situací, stresu, očkování...). 

GA 1 je od roku 2009 součástí celoplošného novorozeneckého screeningu v ČR.  Dříve než po narození se nemoc nedá rozpoznat a nedá se onemocnění předejít, děti s takovým onemocněním se rodí zdravým rodičům, dochází vlastně k přenosu genu, který v určitém spojení přenašečů matky a otce zdegeneruje.                                                  Novorozenci: makrocefalie (70% pacientů), nástup symptomů typicky mezi druhým měsícem a třetím rokem života, později metabolická acidóza, neprospívání a náhlý nástup dystonie a athetózy z důvodu nevratného poškození mozku. Postižené děti se zdají být normální dokud neutrpí akutní metabolickou krizi, obvykle mezi 6. a 18. měsícem věku, s reziduálními neurologickými nálezy, které se mírně zlepšují v klidovém období. U přibližně 25% dětí se postupně rozvíjí motorické opoždění, hypotonie, dystonie a dyskinese během několika prvních let života bez jakékoliv zjevné akutní krize.                                                                                                  Léčba riboflavinem a dietní restrikce lysinu a tryptofanu (Dieta s omezením bílkovin).      Při každé běžné virové nebo bakteriální infekci je nutné v raném stádiu nemoci krátkodobě ještě více omezit příjem bílkovin a poskytnout více energie ve formě glukózy s inzulínem pomocí nitrožilní infuze. Glukóza, inzulin a karnitin mohou být prevencí neurologického postižení u pacientů bez poškození bazálních ganglií.                                                                            Většina symptomatických pacientů umírá bez léčby během první dekády života. Pacienti mohou mít opakované horečky nejasného původu. Pacient se může hojně potit. I přes léčbu však trpí 35% pacientů neurologickým postižením a opožděným psychomotorickým vývojem. 
U dalších dětí, které mají stejného otce a matku jako postižené dítě, je riziko této nemoci 1/4 (25%). 

Organické acidurie - g. a.                  Průměrně ve věku devíti měsíců přibližně 75 % pacientů prodělá akutní ataku poškození mozku obvykle při infekci horních cest dýchacích a/nebo gastrointestinální infekci, ale encefalopatická krize se může objevit také v souvislosti s hladověním, po rutinním očkování nebo po malém traumatu hlavy. 87 % encefalopatických krizí proběhne do věku 24 měsíců. Děti často akutně ztratí neurologické funkce a dovednosti, včetně schopnosti sedět, vstávat, udržet hlavu, sací a polykací reflexy. Kojenci vypadají čile, mají ale výraznou hypotonii svalstva krku a trupu, ztuhlé končetiny a krouživé pohyby rukou a nohou. Mohou také mít generalizované křeče. Rozvine se těžká dystonická/hypotonická porucha hybnosti. Menší část pacientů ( 20 %) má opoždění vývoje od narození a (progresivní) mozkovou obrnu s dystonií.                          Multidisciplinární péče je zvláště důležitá, neboť i přes závažný motorický handicap musí být intelektuální funkce chráněny až do pozdního průběhu choroby.  Sociální integrace pacientů může být výrazně zvýšena zvláště s využitím jazykových počítačů.                                                  Protože mimovolní pohyby orofaciálních svalů bývají výrazné, může být velkým problémem krmení. Zvýšený svalový tonus a pocení, běžné nálezy u glutarové acidurie typu I, vyžadují vysoký příjem energie a vody. 

Organické acidurie jsou skupinou metabolických onemocnění, které jsou způsobeny poruchou funkce některého ze specifických enzymů v katabolismu větvených aminokyselin. V širším slova smyslu jsou tedy řazeny mezi aminoacidopatie (jako fenylketonurie, tyrosinémie, homocystinurie), ale pro dominující nález hromadění toxických organických kyselin v organismu jsou klasifikovány samostatně. Patří sice mezi dietní léčbou částečně ovlivnitelná metabolická onemocnění, ale dlouhodobá prognóza nemusí být vždy příznivá. Separátní skupinu organických acidurií tvoří organické acidurie s dominantním postižením mozku, kam se řadí zejména glutarová acidurie I. typu. Rovněž frekvence výskytu tohoto onemocnění je nízká a odhaduje se na 1:100 000. Mezi společné klinické projevy organických acidurií patří toxické poškození mozku s překyselením organismu s tendencí k nízkým hladinám glukózy v krvi. Po krátkém bezpříznakovém období dojde bez zjevné příčiny (většinou hodiny až dny po porodu) k náhlému zhoršení stavu. Mezi typické příznaky patří odmítání kojení, nápadná spavost, snížení svalového tonu, apnoické pauzy s progresí až do kóma, mohou se objevit křeče.

Adélka
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky